Okolie

namestieMesto Rimavská Sobota – okresné sídlo a centrum historického Gemeru, leží v údolí rieky Rimavy na juhu Slovenska. Prvá písomná zmienka o meste je v listine kalocského arcibiskupa z roku 1270, kde sa uvádza názov Rymoa Zumbota. Výrazným medzníkom v histórii Rimavskej Soboty bol 5. máj 1334, kedy boli mestu udelené kráľom Róbertom výsadné práva a slobody. Tento deň je každoročne oslavovaný ako mestský sviatok. V rokoch 1784 až 1922 bolo mesto sídlom Gemersko – malohontskej župy.

Počet obyvateľov k 1. 1. 1996 dosiahol 25 436 obyvateľov, čím sa Rimavská Sobota zaradila na 29. miesto na Slovensku.

V meste je niekoľko historicky a architektonicky významných budov, pamätníkov, kostolov. Uprostred Hlavného námestia, ktoré je po rekonštrukcii a patrí medzi najkrajšie na Slovensku, na mieste pôvodného gotického kostola stojí barokový kostol s klasicistickými prvkami. Na námestí sa nachádza i radnica z roku 1801, neskôr budova župného domu vo francúzskom slohu s erbom malohontskej župy, dnes sídlo Knižnice Mateja Hrebendu. Námestie Mihálya Tompu je pozoruhodné budovou župného úradu z roku 1901, ktorá symbolizuje bohatstvo Gemersko – malohontskej župy.

Na námestí sa nachádza množstvo kaviarní s letnými terasami a obchodmi. Priamo na námestí Je možné aj parkovať. V Eromoteli Vám radi poskytneme informácie o meste Rimavská Sobota.

bazenNeďaleko Euromotela – sa nachádza športový areál s tenisovými kurtmi, kolkárňou a krytou plavárňou. V budove krytej plavárne sa okrem 25m plaveckého bazénu nachádza aj bazén pre deti resp. pre neplavcov. Nájdete tu okrem sauny aj plne vybavené fitnes centrum s inštruktorom. K dispozícii je aj turbosolárium a masáže. Samozrejmosťou je bufet s občerstvením. Krytá plaváreň je po rekonštrukcii a je jediná v širokom okolí.

Kurinec – Zelená voda – je prímestská rekreačná oblasť vzdialená 5 km od Rimavskej Soboty. Počas letnej sezóny ponúka ubytovanie, kemping, kúpanie (bazén, jazero), požičovňu lodiek, vodných bicyklov, minigolf, tenisové dvorce, stolný tenis, možnosť rybolovu…

Známe letovisko Kurinec je vyhľadávaným miestom na oddych tak pre obyvateľov mesta Rimavská Sobota, ako aj pre turistov zo vzdialenejších kútov Slovenska či sveta.

kurinecRekreačná oblasť je vybudovaná okolo vodnej nádrže Kurinec – Zelená voda, na báze vodnej plochy 22 ha . Nachádza sa 3,5 km od mesta Rimavská Sobota. Je ideálnym miestom pre rôzne druhy športov – minigolf, ruské kolky, futbal, volejbal, stolný tenis, plávanie, tenis. Milovníkom jazdy na koňoch odporúčame navštíviť jazdecký oddiel Tauris-Pegas. Letovisko rekreantom ďalej ponúka kúpanie vo vodnej nádrži a bazéne, možnosť zapožičania malých plavidiel a ubytovanie v hoteli, turistických ubytovniach a autocampe.

Šport – Kokava Háj

kokavaPoloha: nachádza sa na hraniciach Polany a Veporských Vrchov v okrese Poltár. Najbližšia obec Kokava nad Rimavou je vzdialená cca 6 km .

Popis a vybavenie: rekreačné zariadenia sa nachádza priamo v prírode. V samotnom rekreačnom zariadení sú vlastné ihriská (volejbal, futbal, tenis), kúpanie je zabezpečené v obci Klenovec ( 18 km ), alebo Poltár (20km). V zariadení je k dispozícii spoločenská miestnosť, disco, video a bufet. Je zabezpečená lekárska starostlivost a kvalifikovaný táborový vedúci.

Vleky:

  • Šoltýska – 400m
  • Háj – 110m, 120m, 400m, 540m
  • Línia – 240m, 260m
  • Sihla ( 30 km od Detvy)- 200m
  • Čierny Balog ( 50 km od Detvy)- 1240 m – Medvedovo 340m
  • Hronec ( 8 km od Brezna)- 1200m – Hlobišov
  • Osrblie (biatlonový areál)- bežkovanie

Samotný Rimavskosobotský okres má rozmanitú a krásnu prírodu, oplýva krásnymi prírodnými scenériami, jedinečnými prírodnými rezerváciami a turistickými zaujímavosťami. Bližšie informácie o možnostiach kultúrneho a športového vyžitia v okolí Rimavskej Soboty získate priamo vTuristickom informačnom centre, Hlavné námestie 5, Rimavská Sobota, alebo na recepcii EUROMOTELA .